Bir Güneş Ailesi Kuruluşudur. 1928'den beri.

19 Ara

Fayton fabrikasına New York’tan sipariş

Fayton fabrikasına New York’tan sipariş

Manisa’nın Akhisar İlçesi’ndeki fayton fabrikası, ABD’nin New York Şehrindeki Central Park’ta kullanılmak üzere fayton imalatına başladı. Rusya’ya da fayton yapan, Polonya’dan da sipariş alan firmanın ortaklarından Bülent Güneş, dünyanın dört yanında Akhisar’ın adını duyurmaya başladıklarını söyledi. Geçen Haziran ayında, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in de katılımıyla törenle açılan, Türkiye’nin tek fayton fabrikası olduğu bildirilen Güneş Fayton Fabrikası’nın ünü kısa sürede yayıldı. Rusya’dan gelen siparişlerin ilk partisi tamamlandı. İngiliz Landau model faytonlardan dört adet yapılarak ihracata hazır hale getirildi.

ABD’den de sipariş alınması heyecan yarattı. fayton fabrikasının üç ortağından Bülent Güneş, ailesinin 1928 yılından bu yana, at arabası ve fayton imalatıyla uğraştığını anlattı. Bülent Güneş, Türkiye’de ve dünyanın değişik ülkelerinde isimlerinin duyulduğunu belirterek, “Fabrikamız açılmadan önce küçük sanayi sitesindeki araba ve fayton imalatı yaptığımız dükkanımızda, eski Genelkurmay Başkanımız Hilmi Özkök’ün siparişiyle Şili Cumhurbaşkanı’na hediye olarak bir fayton yapmıştık. ABD’de, bazı AB ülkelerinde, Rusya’da ulaşım aracı olarak kullanılan faytonun seri imalatına başlama kararı aldık. Altı ay önce yaptığımız açılış töreninden sonra, katıldığımız fuarlarda ve internet dünyasında fabrikamızın adını duyurduk.

Yurt içinde fayton denince ilk akla gelen İstanbul Büyükada ve İzmir’den siparişler aldık. Yaptığımız tüm faytonların tekerleğinden, özel kasalarına, döşemesinden, metal aksamına kadar her şeyi el emeğiyle yapıldığı için yurtdışından da özel siparişler aldık” dedi. Rusya’dan aldıkları, her yanı kapalı, İngiliz Landau model fayton siparişinin birinci ve ikinci partilerini tamamladıklarını, hazır olan dört faytonu önümüzdeki günlerde yollayacaklarını anlatan Güneş, “Landau, Victoria, modellerinden sonra ilk defa çift taraflı oturmalı Amerikan Visa-Visi modeli siparişi aldık. Son rötuşlarını tamamladığımız örnek modeli New York’ta bulunan Central Park’ta kullanılmak üzere yollayacağız. Central Park’taki faytonları bir İtalyan firması işletiyor. Şirket bu modelden 700 adet istiyor. Polonya’daki bir firma ile körüksüz, üstü açık 60 adet fayton ihracatı için önümüzdeki günlerde sözleşme yapacağız” diye konuştu.

 

Kaynak :http://www.cnnturk.com/