Bir Güneş Ailesi Kuruluşudur. 1928'den beri.

Basında Biz

12 Nis

Hitit Savaş Arabaları 3 Bin Yıl Aradan Sonra Hattuşa Yollarında

Hitit medeniyetine ev sahipliği yapan Boğazkale Kaymakamlığı’nca, başkent Hattuşa’nın yollarına Hitit arabaları yerleştirildi.

Hitit medeniyetine ev sahipliği yapan Boğazkale Kaymakamlığı’nca, başkent Hattuşa’nın yollarına Hitit arabaları yerleştirildi.

Kaymakamlık tarafından hayata geçirilen “Zamana Direnen Başkent Hattuşa’da 2 Gün” projesi kapsamında, Hitit kaya kabartma resimleri ve yazılı kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında tasarlanan Hitit savaş arabaları, Manisa Akhisar’da yaşayan son fayton ustasına yaptırıldı.

Tarihi kenti ziyarete gelen turistler, 2 atın çektiği savaş arabaları ile Hattuşa yollarında kısa gezintiler yaparak, fotoğraf çektirebilecekler.

İlçe Kaymakamı Murtaza Dayanç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hitit savaş arabasının orijinaline uygun olarak 3 kişilik ve hareket kabiliyeti yüksek olarak tasarlandığını söyledi.

Savaş arabalarına at ve savaşçı kostümleri de hazırlandığını belirten Dayanç, “Hititlere ait savaş arabalarında bir sürücü, savaşçı ve diğer medeniyetlerde görülen savaş arabalarından farklı olarak bir kalkancı yer alıyor. Hitit medeniyetinin izlerini yaşatan ilçemize gelen yerli ve yabancı turistler, Hattuşa ve Yazılıkaya’yı Hitit arabalarıyla gezebilecekler” dedi.

Kaynak